בכל מקום בו משתמשים במחשב נייח או במחשב נייד ניתן למצוא גם מדפסת. המדפסת היא בעצם הכלי אשר דרכו ניתן להפוך חומרים ווירטואליים מהמחשב לחומרים פיזיים שניתן להחזיק ביד. המדפסת משמשת גם ככלי טכנולוגי לסריקת מסמכים לתוך המחשב, להעתקת חומרים כתובים שונים ולשליחת פקסים.

כמו מרבית מכשירי החשמל הקיימים כיום, צורכת המדפסת חומר מתכלה אשר יש להחליפו מידי זמן. הכוונה היא לדיו – אותו חומר שהוא בעצם "עושה את העבודה" במדפסת, הצבע שבלעדיו המדפסת אינה יכולה לשמש למטרתה.

>מומלץ! קראו על כסא לגיימרים

ההבדל בין מדפסת טונר למדפסת דיו

מדפסת טונר, או בשמה המקצועי – מדפסת לייזר, מיועדת בעיקר למקום אשר עושה עבודות הדפסה בהיקף גדול ולכן משתלמת יותר במצב כזה. במדפסת לייזר משתמשים בטונר. הטונר הוא בעצם דיו אשר הומר לאבקת צבע אשר מותכת בחום הגבוה של המדפסת וכך נדבקת על הנייר ויוצרת בעצם את התמונה המודפסת הרצויה.

מדפסת הזרקת דיו – היא מדפסת המיועדת בעיקר לשימוש ביתי מאחר והיא מתאימה להדפסות בהיקף קטן יותר. אומנם הדיו הוא יותר איכותי מהטונר אך יקר יותר. הדיו מגיע כחומר נוזלי בתוך מחסניות ובזמן פעולת ההדפסה מוזרקות נקודות קטנטנות של דיו שהן יוצרות את ההדפסה הרצויה. ועל מנת למנוע מריחות של דיו קיימת במדפסת הדיו צינורית זעירה אשר היא שואבת ומנקה את שאריות הדיו מהדף.

אז במה לבחור?

לכל אחד מהמדפסות יש מעלות וחסרונות ויש לבחור אותם בהתאם לצורך. כאשר מדובר במקום שמבצע הדפסות בכמות גדולה ומתמקד בהדפסות בשחור ולבן יש לבחור במדפסת טונר מכיוון שהשימוש בטונר למדפסת ברדר למשל הוא יעיל יותר ובסופו של דבר יהיה המחיר עבור הדפסות רבות נמוך יותר.

לעומת זאת, כאשר מדובר במקום שמתמקד בכמות הדפסות קטנה וחשוב שיהיו באיכות גבוהה, מומלץ לרכוש מדפסת דיו. היא אומנם יותר יקרה מבחינת מחיר הדיו אבל משתלמת מבחינת איכות ההדפסה, במיוחד כשמדובר בהדפסת תמונות צבעוניות. נקודה נוספת וחשובה שיש לשים לב בבחירת מדפסת היא, שקיים גם דיו חלופי אשר תואם את הדיו המקורי. כך שאם בוחרים לקנות מדפסת דיו ניתן להשתמש גם בדיו תואם שהוא יותר זול.