בימים עברו, כאשר זוגות נשואים היו מתגרשים, היה נהוג שהילדים עוברים למשמרת האם, ואילו בית המשפט היה קובע הסדרי ראייה. כיום זוגות רבים מעדיפים משמורת משותפת. כלומר, חלק מהימים הילדים מתגוררים אצל האב, ובשאר השבוע עם האם.

מה מעדיפים בתי המשפט?

מכיוון שמשמורת משותפת היא לטובת הילדים, הן בתי המשפט הרבניים והן האזרחיים, מעדיפים אופציה זו. משמרת משותפת טובה גם עבור הילדים ומונעת ניכור מצדם. כך הם נהנים משני העולמות.

גם בית המשפט העליון, באמצעות בקשת ערעור משפחה, מאפשר שוויון בין הוצאות שני ההורים, כלומר מזונות, כל זאת כאשר מדובר בהורות משותפת לאחר גיל 6. לרוב עד גיל זה הילדים נמצאים במשמורת האם. קראו בהרחבה על משמורת משותפת באתר של יונית גזל!

כיצד קובעים מי משלם מזונות גבוהים יותר?

בעבר לא היה ממש משנה מהו גובה המשכורת של האם, גם אם הייתה גבוהה מזו של הגבר, לרוב הוא היה מחויב במזונות, אפילו עד להידרדרות מצבו הכלכלי. כיום היוצרות השתנו, חלוקת המזונות נקבעת על פי גובה שכר האב והאם. אין מדובר רק בהכנסות מהעבודה, אלא הכנסות ממקורות אחרים.

משמורת משותפת מלאה

במשמורת משותפת מלאה, נקבעים הימים בהם ילונו הילדים אצל האב ואצל האם. כיצד זה עובד?

על מנת שהילדים יסתגלו ומיד לאחר הגירושין, עוד בשבוע הראשון הם ילונו אצל אחד מההורים, באמצע השבוע כיומיים רצוף, כולל סוף השבוע, ואילו לאחר מכן ילונו אצל ההורה האחר, באמצע השבוע כשלוש פעמים, ומאוחר יותר המצב יתהפך.

האם קיים חיוב תשלום מזונות?

כאשר גובה המשכורת של שני ההורים זהה, לא יתעורר הצורך לשלם מזונות, וזאת בתנאי שמדובר בהורות משותפת מלאה, הילדים ימצאו אצל ההורים שווה בשווה. כך האב, שלרוב חייב לשלם מזונות, יהיה פטור מחובה זו.

> למידע נוסף וייעוץ מקצועי פנו עוד היום אל עורך דין לענייני גירושין!