בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי התייעלות אנרגטית. זה אולי נשמע כמו ביטוי טכני של אנשי מקצוע, ביטוי של טכנאים או חשמלאים, אך האמת היא שמדובר בביטוי שכל אחד מאיתנו צריך להכיר בגלל החשיבות שלו ובכלל האפקט שלנו עלינו מהיבטים שונים.

כשאנחנו מדברים על התייעלות אנרגטית, אנחנו מכוונים למעשה לאופן בו אנחנו מתנהלים בכל הקשור למוצרי חשמל בבית או בעסק. כלומר, לסוג המכשירים שאנחנו עובדים איתם, סוג המכשירים שאנחנו מפעילים על בסיס קבוע, כמה חשמל הם צורכים, עד כמה הם משמעותיים בחיינו וכיצד אנחנו יכולים לחסוך בצריכת החשמל, לאורך זמן.

למשל, כאשר מדברים על התייעלות אנרגטית, אנחנו יכולים לקחת מכשיר כמו מזגן ולבחון כמה חשמל הוא צורך, כמה אנרגיה הוא מבזבז, וזה ילמד אותנו עד כמה אנחנו יעילים כשאנחנו משתמשים בו. עכשיו באופן טבעי, ככל שהמוצר מבזבז יותר חשמל, כך הוא פחות יעיל. זה משפיע עלינו בשני אופנים. ראשית, זה אומר שאנחנו צורכים יותר מדי חשמל מה שכמובן עולה לנו הרבה כסף, שנית, אנחנו פוגעים בסביבה. ככל שאנחנו צורכים יותר אנרגיה כך אנחנו מזהמים יותר את הסביבה.

כיום הגישה היא לחפש דרכים שונות כיצד להתייעל מבחינה אנרגטית, כיצד להפחית כמה שניתן את צריכת החשמל באמצעות שימוש במכשירים אשר עובדים בצורה חכמה. אנחנו יכולים ליהנות מכך באמצעות מכשור שמותקן בו מנוע יעיל, רכיבים חדשים וכן שימוש בטיימרים אשר מאפשרים לנו להפעיל את המכשיר מתי שאנחנו צריכים, למשך זמן קצוב.

צריך להדגיש פה נקודה נוספת. התייעלות אנרגטית היא נכונה לאורך זמן והיא משפיעה עלינו ועל המבנה באופן ישיר ועקיף. למעשה, אם אנחנו נשתמש, למשל, במזגן חכם שצורך מעט אנרגיה, זה יכול להשפיע גם על מערכות אחרות בבית ולא רק על המזגן עצמו. לכן משתלם לנו להשקיע כסף ברכישת מזגן כזה ובניסיון מתמיד להגיע להתייעלות אנרגטית נכונה.

כיצד עושים את זה? בוחנים את המוצר על פי מדדים של הגנה על הסביבה שמוטבעים על גבי כל אריזה וכך אנחנו יודעים אם הוא יעיל מבחינה אנרגטית.