יש הרבה מאד אנשים הסבורים כי אין תחליף לישן והטוב, במיוחד במלאכות הדורשות ידע מכאני – או אפילו כימי ופיזיקלי – ושום נוסחה מתמטית או קוד תוכנה, חדישים ככל שיהיו, לא יוכלו להחליף את הידע הקיים. התפישה הזו היא כמובן נכונה במידה מסוימת, אולם מה שרבים אינם מבינים כאשר מדברים על החידושים הדיגיטאליים של השנים האחרונות, הוא העובדה שהם אינם מבקשים להחליף באופן מוחלט את הידע הקיים, אלא יותר נכון יהיה להגיד כי הם מנסים לגשר עליו, והרבה פעמים במידה רבה מאד של הצלחה.

בכל הנוגע לתחום המתפתח ועולה של מצלמות בעולם הדיגיטאלי, תופתעו לגלות עד כמה רחוק יכול המוח האנושי להגיע, ומה גדולים הם הביצועים המתאפשרים בזכות השילוב שבין יצירתיות, חדשנות וידע הולך ומצטבר. אז במיוחד עבור הספקנים והמפקפקים ביכולותיהן של המצלמות הדיגיטאליות והציוד הנלווה אליהן, הנה הסבר מתומצת אודות החידושים הדיגיטאליים הייחודיים כל כך לענף הצילום.

גישור על המכאניקה

כפי שכבר נאמר קודם, מובן כי אין תחליף ליכולות המכאניות, המתאפשרות בזכות חוקי הכימיה והפיזיקה שלעולם לא ישתנו. אולם במקרה של המצלמות החדשות שאינן כוללות מראה למשל, ניתן להשיג תמונה איכותית וטובה לא פחות של מושא הצילום לפני רגע הלכידה, בזכות עינית דיגיטאלית המאפשרת קבלת תמונה איכותית ומדויקת להפליא – לרבות שילוב טכניקת בוהק של המסך הקטן גם באור השמש החזק. חידושים מעין אלו אינם מתיימרים לפעול באותה טכניקה כמו זו המסורתית, אלא להיפך – לחשוב מחוץ לקופסה ולשאול כיצד ניתן להגיע לאותן תוצאות דרך אמצעים אחרים.

בינה מלאכותית

בכל הנוגע לתוכנות עריכה ולאחרונה אפילו לפיצ'רים המשולבים כבר במצלמה עצמה, נראה כי אפשרויות העריכה החכמה רק הולכות ומתפתחות כל העת. כך למשל, זום דיגיטאלי כיום משלים מעצמו את החסר, ובאפשרותן של תוכנות עריכה מתקדמות ליצור שינויים מרחיקי לכת בתווי פנים, נופים ומרכיבי תמונה אחרים – והכל באופן טבעי וחלק, המייתר את העבודה הידנית כמעט לחלוטין. כך שבפועל, לא מדובר רק ביכולות עריכה משוכללות אלא בביצוע פעולות שונות גם במעמד הצילום והתצפית עצמם, הטורפים לגמרי את הקלפים ומגדירים מחדש את יכולותיו של הקוד הדיגיטאלי. ומה טומן לנו העתיד? אין לדעת, אך נראה כי הולך להיות מרתק.

קראו גם על: מצלמות רפלקס