כיום ניתן לראות כי לכל עסק יש כבר אתר אינטרנט יפה ונגיש. גם לעסקים קטנים ונישתיים ביותר כמו מורים פרטיים, ואף בלוגרים קטנים שמפרסמים את הטיולים שלהם ברחבי העולם, מסעות קולינריים ועוד. כדי שאתר אינטרנט יקום לתחייה, יש צורך לבצע תהליך של חשיבה מוקדמת ומושכלת בנוגע למטרתו העיקרית ואל קהל הגולשים אליו הוא פונה. תהליך זה נקרא אפיון אתרים, והוא נחלק לכמה שלבים עיקריים:

מחקר שוק ומתחרים

כדי להקים אתר, דבר ראשון יש להבין מה קיים כרגע בשוק בתחום הספציפי בו האתר מתמחה. לכל עסק יש מתחרים שונים שנמצאים סביבו, אם זה בתחום הטקסטיל לבית, אופנה, מוצרי חשמל ועוד מגוון ענק של שירותים ועסקים שונים.

אם עסק מחליט להקים אתר חדש בתחום שבו הוא עוסק, לצורך הדוגמה תחום הטקסטיל, עליו לבדוק מה כל שאר המתחרים בתחום זה מפרסמים באתרים שלהם – וכך לגבש תכנית עסקית לפיה האתר יבנה לצורך שירות קהל הגולשים שמחפשים את התחום.

אם לדוגמה המתחרים הקימו באתרים שלהם חנות מקוונת לצורך רכישה מאובטחת ברשת, כך גם העסק החדש צריך לנהוג ולהציע רכישה מקוונת ומאובטחת דרך האתר החדש שהוא מקים, כקראו מידע חשוב נוסף בנושא.

הצבת מטרות ויעדים

לאחר סקירת השוק והמתחרים והבנת הצרכים של האתר, כעת הגיע הזמן בו יש להציב מטרות ויעדים שלשמם האתר יוקם. לדוגמה יש להחליט האם האתר יעניק שירות רק באזור הגיאוגרפי בו העסק נמצא, או יפנה אל כלל האוכלוסיה במדינה. במידה והפניה תהיה אל כלל הארץ מכיוון ששאר המתחרים לא מציעים זאת, זה יעניק לאותו עסק יתרון משמעותי גדול על פני המתחרים שלו. ולכן יש להתאים את האתר בהתאם עבור לקוחות בכל רחבי הארץ עם שירות משלוחים כלל ארצי.

הגדרת מבנה ופונקציונליות של האתר

השלב הבא נוגע כבר ברקע הטכני של בניית האתר. זהו השלב בו מחליטים על המבנה הכללי של האתר, כמה עמודים הוא יכלול, אילו קטגוריות יהיו בו, כיצד התמונות ישולבו בכל עמוד וכמובן איך עמוד הבית יראה.

בשלב זה חשוב לבצע תיאום ציפיות מלא של חברת בניית האתרים מול בעל העסק. כך ימנע מצב בו בוני האתרים יעבדו שעות רבות על האתר, ובסופו של דבר הלקוח לא יהיה מרוצה מהתוצאה ויהיה צורך לשנות את הכל.

עיצוב האתר

נראות האתר הוא אחד מהפרמטרים החשובים ביותר בשלבי אפיון האתר המשפיעים גם על מלאכת קידום אתרים בגוגל בהמשך. גולשים רבים נמשכים אל אתר כזה או אחר בפעם הראשונה בעיקר בגלל הוויזואליות, זה הדבר הראשון שמושך להם את העין. ככל שהאתר יהיה יותר מעוצב, עם צבעים נעימים ומדויקים, שילוב של תמונות וטקסט בצורה מעניינת ועוד – כך הסיכויים לטראפיק גדול אל האתר גבוהים בהרבה.

לסיכום, אין ספק כי תהליך האפיון של אתר חדש הוא שלב קריטי והכרחי עבור כל עסק שמעוניין להציג את שירותיו ברשת. תהליך האפיון מוכרח להיות בשילוב ושיתוף פעולה מלא של בעל העסק מול חברת בניית האתרים, דבר זה ימנע אי נעימויות וחוסר תיאום ציפיות במהלך כל שלבי בניית האתר.